Baner

Inne

Dom Dziecka w Pławnej (dawna Kolonia Akademicka)

     W 1920r. z inicjatywy prof. UJ Franciszka Ksawerego Fiericha, wybudowano budynek Kolonii Akademickiej, który był własnością Uniwersytetu Jagiellońskiego.
    
    W czasie II wojny światowej w pensjonacie rezydowali Niemcy rozbudowując budynek w 1940r. o jedno skrzydło. Drewniany budynek, konstrukcji zrębowej, częściowo podpiwniczony, posiadający ganki z ozdobnie wycinanymi balustradami i otoczony niewielkim parkiem, prezentował się bardzo okazale.
    
    Po zakończonej wojnie budynek akademickiej kolonii stał się własnością Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, a w roku 1952 oddany został za symboliczną złotówkę, Wydziałowi Oświaty w Tarnowie, który zorganizował  Państwowy Dom Dziecka.
    
    Dom ten funkcjonował do roku 1975. W tymże 1975 roku został zamknięty, gdyż nie było środków na jego remont. Przez Dom przewinęło się wiele pokoleń wychowanków.
Na co dzień przebywało tutaj około 60-cioro dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym, które uczęszczały  do przedszkola i szkoły w Pławnej. Zamieszkiwali także wychowankowie uczęszczający do szkół ponadpodstawowych do chwili usamodzielnienia.
    
    Największy rozkwit przeżywał Dom kiedy kierownikiem był Jan Dec, który placówkę w znacznej mierze rozbudował.  Ostatnimi kierownikami Domu Dziecka byli Urszula i Antoni Czernochowie.
 

 


Autor: Natalia Dzierżawska, Justyna Popiela, Niepubliczne Gimnazjum w Pławnej, klasa III, koordynator: Karolina Huza

Warto zobaczyć

 

J13
marketingserwis.pl