Baner

Postacie

Bigos Teresa

Teresa Bigos urodziła się w 1949 roku w Ciężkowicach, gdzie do dzisiaj mieszka i tworzy. Sztuką plastyczną interesowała się już od dzieciństwa, jednak swoją pasją na poważnie zajęła się dopiero w dorosłym życiu. Jako samouk podpatrywała kolegów na plenerach malarskich, aby doszkolić swój warsztat. Zajmuje się malarstwem olejnym, głównie techniką olejną na płótnie. Początkowo obrazy przedstawiały przede wszystkim sceny fantastyczne, marzenia senne, erotyczne ujęcia różnych scen. Na obrazach pojawiały się elfy, nimfy, postaci zupełnie nierealne. Później obrazy powstawały głównie z obserwacji otaczającej natury, miejsc i ludzi. Pani Teresa przyznaje, że najbardziej lubi malować pejzaże oraz kwiaty, których ma dużo w swoim ogrodzie.
Na plenery wyjeżdża od 1985 r. Brała udział w konferencjach artystycznych Wsi Polskiej organizowanych od 10 lat przez Scenę Ludową Kraków. Miała wystawy indywidualne w Warszawie, Krakowie, Wiśle, Szypliszkach k. Augustowa oraz w Zakopanem w Galerii Władysława Hasiora. Trzykrotnie prezentowała swoje prace w Dąbrowie Tarnowskiej i w bibliotece w Ciężkowicach. Brała również udział w licznych zbiorowych wystawach poplenerowych. Uczestniczyła w konkursach tematycznych z malarstwa. Zdobyła III nagrodę w 1986 roku w Biennale Sztuki Nieprofesjonalnej w Skawinie oraz wyróżnienie w konkursie na sztukę Ludową w Bydgoszczy.

Źródło: Publikacja poplenerowa VIII Pogórzańskiego pleneru malarsko – rzeźbiarskiego, wydana przez Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Małopolskiego.
Człowiek z pasją – Teresa Bigos: “Od dziecka chciałam malować”, wywiad Beaty Stanuch z Teresą Bigos, www.pogorze24.pl/czlowiek-z-pasja-teresa-bigos-od-dziecka-chcialam-malowac/14196/#.VHxQwGe4KSo, 01.12.2014.

Warto zobaczyć

 

J13
marketingserwis.pl