Król Mieczysław
Mieczysław Król, lekarz dentysta, społecznik, urodził się w 1938 r. w Bruśniku koło Ciężkowic, absolwent liceum w Bobowej, ukończył studia na Akademii Medycznej w Łodzi. Z dyplomem lekarza stomatologa powrócił w rodzinne strony podejmując pracę w Ośrodku Zdrowia w Jastrzębiej. Niespokojny duch, poza pracą zawodową zajmował się animacją życia kulturalnego i społecznego w swoim środowisku. Jeszcze w czasach licealnych założył zespół muzyczny, z jego inicjatywy powstało w Jastrzębiej kilka zespołów artystycznych, a w roku 1969 powstała kapela regionalna „Pogórzanie” sławiąca do dziś z dużym powodzeniem folklor Pogórza Ciężkowickiego w kraju i zagranicą. W repertuarze kapeli znalazły się tradycyjne utwory muzyki i pieśni ludowej zebrane i udokumentowane przez niego, za to otrzymał nagrodę im Oskara Kolberga. Pasje etnograficzne zostały uwieńczone utworzeniem „Grociarni” – muzeum regionalnego w Jastrzębiej. Inicjator i współtwórca międzynarodowego wyścigu kolarskiego „Szlakiem Kurierów Beskidzkich” organizowanego do dziś jako Karpacki Wyścig Kurierów. Poważna choroba wzroku wyłączyła go na kilka lat z życia zawodowego i społecznego. Kiedy powrócił do aktywności znów zaznaczył swoją obecność w swojej małej ojczyźnie. Przewodniczył komitetowi organizacyjnemu, który przeprowadził gazyfikację 10 wsi w gminie Ciężkowice, dzięki jego zaangażowaniu zbudowano wyciąg narciarski w Jastrzębiej, także w Ciężkowicach powstała nowa szkoła i Muzeum Przyrodnicze im Krystyny i Włodzimierza Tomków.
Na niwie zawodowej także zaznaczył swoją obecność, wyróżniany m. in. za znakomite wyniki w zwalczaniu próchnicy u dzieci, członek Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego, przez kilka lat członek Zarządu Oddziału PTS w Krakowie.
Laureat wielu nagród i wyróżnień, otrzymał m. in. złotą odznaką ”Za zasługi dla Ziemi Krakowskiej”, „Za zasługi dla województwa tarnowskiego ”, „Za zasługi dla kolarstwa polskiego”, odznaczony również nagrodami marszałka i wojewody tarnowskiego.
Autor: Tomasz Ordyk