Baner

Inne

Palma wielkanocna

Palma wielkanocna  -tradycyjny symbol Niedzieli Palmowej.

Na pamiątkę wjazdu Jezusa do Jerozolimy obchodzona jest przez chrześcijan Niedziela Palmowa, z którą w Kościele katolickim wiąże się zwyczaj święcenia palm, znany w Polsce od Średniowiecza.

Tradycyjne palmy wielkanocne w Ciężkowicach przygotowuje się z gałązek wierzby (z „baziami”). Między gałązki wkłada się trawę palmową. Gałązki z trawą związuje się mocno. Całość ozdabia się różnokolorowymi wstążkami z bibuły, które umocowuje się do „bazi” drucikami. Czasami palmy ozdabia się też gałązkami barwinka. W palmach ciężkowickich nie występują kwiaty z bibuły, ani gałązki z drzew iglastych. Wielkość przygotowanych palm jest różna. Mogą to być krótkie, pojedyncze gałązki, ale występują też bardzo duże, nawet całe drzewa wierzby iwy. Palmy ciężkowickie są szerokie i rosochate.

Po poświęceniu palmy przynosi się do domu, ale nie wolno ich wnieść do środka, ponieważ według przesądu sprowadzi się do mieszkania muchy lub pchły. W pierwszy dzień Świąt Wielkanocnych gospodarz wykonuje z elementów palmy krzyżyki (jedna gałązka wierzby i jedno źdźbło trawy). W nocy z pierwszego na drugi dzień świąt krzyżyki wbija się na rogu poszczególnych kawałków pól (zagonów) i kropi się pole święconą wodą (dawniej palmy wbijano we wszystkich rogach pól). Jest to tzw. „święcenie pola”. Celem tego obrzędu jest uchronienie plonów przed szkodnikami i ma być gwarancją obfitych plonów.

     
  Roksana Kapałka    

Autor: Estera Nosal, Publiczne Gimnazjum Ciężkowice, koordynator: Katarzyna Hołda
 

Warto zobaczyć

 

J13
marketingserwis.pl