Baner

Przyroda

Mieszańce Columba: Część 5

Próby otrzymania trzeciego pokolenia mieszańców.

 

Z drugiego pokolenia mieszańców po siniaku z końcem 1955r. pozostała jedna sztuka po parze B, z lęgu B.3  Po wypierzeniu się wczesna wiosną 1956r. mieszaniec okazał się samcem, którego z łatwością połączyłem z gołębicą domową w parę BB. Wymiary i opis mieszańca B . 3 podane są w tabeli VII.

Wymiary i opis gołębicy domowej, złączonej z wyżej opisanym mieszańcem, są w tabeli VII.

BB.1 * Z początkiem kwietnia 1956r. samica zniosła dwa jaja, z których wyklute młode były koloru popielatowego. Położone do wychowania gołębiom domowym w dziesiątym dniu życia, po kilku dniach padły.

 

 

 

BB.2 Z jaj złożonych z końcem maja wykluły się dwa młode, które były wychowywane przez rodziców. Oba były koloru popielatego. Jeden z nich padł we wrześniu 1956r. drugi żyje do dzisiaj. Padaje jego wymiary i opis (tabela VII). 

BB.3 Z początkiem lipca samica zniosła 2 jaja. Wykluł się jeden młody, który został w 10 dniu życia  podłożony do wychowania gołębiom domowym. Żyję do dzisiaj. Został zaobrączkowany obrączką gołębi pocztowych nr P. 98535-52. Jego wymiar i opis podaję w tabeli VII.

BB.4. Z jaj, zniesionych z początkiem sierpnia wykluł się dwa młode. Podłożone do wychowania gołębiom domowym zostały przez nich wychowane. Po opuszczeniu gniazda latały na wolność. Jeden z tych młodych po dwóch tygodniach nie wrócił z pól, podając prawdopodobnie ofiarą jastrzębia. Drugi żyje do dzisiaj. Przed wypierzeniem oba młode były koloru ciemnopopielatego, z białymi zakończeniami piór. Na skrzydłach dwa ciemne pasy koloru jasnobrązowego, z odcieniem ceglastym. Obecny żyjący młody jest w okresie pierzenia. Barwę upierzenie staje się podobny do ojca. Jego wymiar (tabela VII).

W kwietniu 1956r. jak wspomniałem, pisklęta z lęgu BB. 1 odebrałem parze BB, podkładając je gołębiom domowym. W miejsce odebranych piskląt podłożyłem parze BB pisklę gołębi domowych, które zostało przez parę BB wychowane i przebywało w tym samym pomieszczeniu także wtedy, gdy stało się samodzielnie. W sierpniu 1956r. gołąb ten wypieprzył się, a gdy tylko uzyskał dojrzałość, samica domowa, złączona z mieszańcem B. 3, złączył się z młodym  gołębiem domowym. Dlatego lęg BB. 4 był ostatnim, otrzymanym w r. 1956 od pary BB.

 

W doświadczeniach, jakie przeprowadziłem w celu otrzymania mieszańców Cilumba oenas x Columba livia, ograniczyłem się do podania obserwacji, bez wysuwania wniosków ponieważ doświadczenia przeprowadzone na bardzo skąpym materiale stały wyniki, które nie muszą być regułą.

 

 

Obecnie żyją tylko dwa mieszańce pierwszego pokolenia: samiec (12) i samiec (10); dwa żyją razem z gołębiem domowym, samica B.6, i młode gołębie BB.3 i BB.4.

 

 

Ciała prawie wszystkich podanych mieszańców pierwszego pokolenia (potomstwa siniaka) zostały zakonserwowane. Z ciał mieszańców pierwszego i drugiego pokolenia, które padły wyrośnięte, zostały ściągnięte skóry. Posiadam je jako materiały dowodowy.


Źródło

Archiwum Muzeum Przyrodniczego im. Krystyny i Włodzimierza Tomków
w Ciężkowicach

Warto zobaczyć

 

J13
marketingserwis.pl