Baner

Inne

Obelisk w Parku Sokoła w Ciężkowicach

Monument nawiązuje do obelisku ufundowanego w 1921 roku przez ciężkowickie gniazdo Polskiego Towarzystwa Gimnastycznego ,,Sokół”. Odsłonięto go w rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja, a jego pozostałości zaginęły w ostatnich dekadach ubiegłego wieku.

Obelisk powstał dla upamiętniania zwycięstwa nad bolszewikami w Bitwie Warszawskiej  w sierpniu 1920 roku. Podkreśla jednocześnie wkład w utrzymanie ducha patriotyzmu lokalnego Gniazda Towarzystwa Gimnastycznego "Sokół" – gwarantując tym samy materialny ślad po działalności ciężkowickich sokolników. Upamiętnia synów ciężkowickiej ziemi, którzy czynem niepodległościowym przyczynili się do odrodzenia Najjaśniejszej Rzeczypospolitej oraz wszystkich poległych w walkach o odrodzenie Państwa Polskiego i kształt jego granic. Ciężkowice miały swój wkład w czyn niepodległościowy zarówno w XIX jak i w XX wieku. Z ziemią ciężkowicką związany był bowiem Ignacy Jan Paderewski - światowej sławy artysta, wybitny mąż stanu, Prezes Rady Ministrów niepodległej Polski, mieszkający w niedalekiej Kąśnej Dolnej.

Z Ciężkowic na fronty I Wojny Światowej wyruszyło wielu młodych ludzi. Część z nich nigdy nie wróciła do domu. Symbolami ciężkowickiej drogi do niepodległości są urodzeni w tym mieście żołnierze Legionów polskich - kawalerowie Orderu Wojennego Virtuti Militari. Bohaterem walk pod Kostiuchnówką w 1916 r. był późniejszy major WP Leon Ulatowski. W 1918 r. to on z rąk zaborczych przejmował w imieniu Polski władzę w Ciężkowicach. Podporucznik Kazimierz Kapałka zmarł 15 czerwca 1916 roku z ran poniesionych w walkach pod Hruziatynem. Wielu Ciężkowiczan, z późniejszym podpułkownikiem Aleksandrem Kędziorem na czele, walczyło w wojnie z bolszewikami w 1920 roku. Oddajemy hołd ich pamięci.”
 


Fundacja Progres składa serdeczne podziękowania dla wszystkich, którzy wsparli powstanie obelisku - Fundacji Orlen Czuwamy! Pamiętamy!, która sfinansowała prace budowlane, Instytutowi Pamięci Narodowej w Krakowie (za przekazanie odlewów Godła Polski i Orła Legionowego), Bractwu Kurkowemu w Ciężkowicach, Centrum Kultury i Promocji Gminy Ciężkowice, Panu Zbigniewowi Jurkiewiczowi – Burmistrzowi Gminy Ciężkowice oraz Panu Michałowi Koralikowi – Przewodniczącemu Rady Gminy Ciężkowice.

Obelisk w Parku Sokoła przywrócono staraniem Fundacji Społecznej Progres, Centrum Kultury i Promocji Gminy Ciężkowice oraz Bractwa Kurkowego w Ciężkowicach.
 

Działania sfinansowano ze środków Fundacji Orlen oraz Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie.


 

Warto zobaczyć

 

J13
marketingserwis.pl