Baner

Inne

Laur Poezji Pogórza - IV Ogólnopolski Konkurs Literacki

    Gminny Ośrodek Kultury w Ciężkowicach w 1995 roku po raz czwarty zorganizował konkurs literacki związany z Pogórzem Ciężkowickim. Historia tych konkursów sięga roku 1979, kiedy to zorganizowano I Międzywojewódzki Konkurs Poezji „Piękno Pogórza”. Kolejna odsłona podobnego przedsięwzięcia miała miejsce w 1991 roku, odbył się wówczas II Ogólnopolski Konkurs Poezji o „Laur Pogórza Ciężkowickiego”.
III Ogólnopolski Konkurs Poezji „Piękno Pogórza” miał miejsce w 1992 roku. Edycja IV Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego o „Laur Poezji Pogórza” spotkała się z największym zainteresowaniem. Napłynęło ponad pół tysiąca wierszy z całego kraju od Ustki przez Gdańsk, Gdynię, Bydgoszcz, Toruń, Poznań, Warszawę, Łódź, Piotrków Trybunalski, Zduńską Wolę, Konin, Częstochowę, Lublin, Kraków, Katowice, Bytom, Bielsko Białą do Zakopanego. Nadeszły również prace ze Stanów Zjednoczonych, Francji i Niemiec.

    W skład Jury IV Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego o „Laur Poezji Pogórza” wchodzili:
Leszek Żuliński – krytyk literacki, poeta i pisarz, redaktor „Wiadomości Kulturalnych” w Warszawie
Henryk Cyganik – poeta, pisarz i publicysta z Krakowa, redaktor naczelny miesięcznika „Tarniny”
Andrzej K. Torbus – poeta, sekretarz Oddziału Związku Literatów Polskich w Krakowie
Andrzej Grabowski – poeta, pisarz z Ciężkowic

    Nagrody i wyróżnienia w kategorii ogólnej o „Laur Poezji Pogórza” przyznano utworom zatytułowanym: „List do Andrzeja Bursy”, „COLLAGE Z MYŚLI I CHORĄGIEWEK ZAPISANYCH NA PLAŻY W DUNKIERCE”, „Na murze”, „Quo vadis”, „NIEDZIELA”, ”Szkic do jabłkowego erotyku”.

    Do Nagrody Regionalnej o „Laur Skamieniałego Miasta” Jury wytypowało wiersze pod tytułem: „WYPIJMY, PRZYJACIELU...”, „Skamieniałe miasto”, typując do nich również wiersze: „Misterium nad Białą”, fragment tryptyku „W Dworku” i utwór zatytułowany „CIĘŻKOWICE”, które wzięły udział w turnieju o Nagrodę Publiczności podczas Biesiady Literackiej, która odbyła się 22 kwietnia 1995 roku w Dworku J.I. Paderewskiego w Kąśnej Dolnej k/Ciężkowic.

    Ponadto Jury Nagrody Młodych w składzie:
Andrzej Krzysztof Torbus – Związek Literatów Polskich
Andrzej Grabowski – Stowarzyszenie Pisarzy Polskich
przyznało NAGRODĘ MŁODYCH Autorom wierszy: „Skamieniałe Miasto”, „BALLADA O SKAMIENIAŁYM MIEŚCIE”.
 Na podstawie: Publikacji pokonkursowej  IV Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego „Laur Poezji Pogórza”, opracowanie Grabowski Andrzej, Ciężkowice – Kąśna Dolna: Tarnowska Oficyna Wydawnicza, 1995.

  


 

Warto zobaczyć

 

J13
marketingserwis.pl