Pławna
1.Położenie
Pławna - wieś w Polsce, położona w południowo - wschodniej części województwa małopolskiego,
w powiecie tarnowskim, w gminie Ciężkowice, nad rzeką Białą. Przebiega przez nią linia kolejowa Tuchów – Leluchów. Liczba ludności wynosi około 500 mieszkańców.
Graniczy:
•od wschodu z miejscowością Zborowice i Sędziszowa (gmina Bobowa)
•od południa z miejscowością Bruśnik i Sędziszowa (gmina Bobowa)
•od zachodu z miejscowością Bruśnik (gmina Ciężkowice)
•od północy z miejscowością Kąśna Dolna (gmina Ciężkowice)
2. Rys historyczny
Osada malowniczo położona nad rzeką Białą w Ciężkowicko - Rożnowskim Parku Krajobrazowym jest mało znana. Była kiedyś wsią tyniecką, następnie, w bliżej nieznanych okolicznościach, w połowie XIV wieku przeszła w ręce prywatne. W czasie rozbiorów Pławna dostała się pod zabór austriacki. Pod koniec XX wieku wieś otrzymała "okno na świat" po uruchomieniu Kolei Tarnowsko - Leluchowskiej. Wieś Pławna dzieliła po części losy pobliskiego miasta Ciężkowice. Kiedyś ta miejscowość, ze względu na swoje oryginalne położenie nad Białą, była chętnie odwiedzana przez letników. Dla ich wygody wybudowano w 1920 roku pensjonat studenckiej organizacji samopomocowej "Bratnia Pomoc Studentów Uniwersytetu Jagiellońskiego" (działający w latach 1889 - 1950), powiększony o jedno skrzydło w 1949 roku znany - jako "Kolonia Akademicka imienia Fr. X. Fiericha. W czasie II wojny światowej rezydowali tu Niemcy, a po wojnie - aż do 1975 roku -funkcjonował "Państwowy Dom Dziecka". Zaraz obok pensjonatu znajduje się przystanek kolejowy, gdzie ma swój początek znakowany szlak turystyczny żółty (długość 7 km, przebieg: Przystanek PKP Pławna- przystanek PKS Bruśnik).
Nad rzeką Białą w Pławnej przełożone zostały dwa mosty: kolejowy - zbudowany w 1960 roku - oraz drogowy - z 1976 roku, przez który prowadzi droga w kierunku Niepublicznej Szkoły w Pławnej.
3.Centrum miejscowości Pławna
Centrum miejscowości Pławna, znajduje się na obszarze około 4 hektarów. Centrum przecina droga gminna. Po lewej stronie drogi (w kierunku Bruśnika) znajduje się szkoła, z dwoma boiskami, bieżnią lekkoatletyczną oraz sklepem. Po prawej stronie drogi znajduje się plac zabaw dla dzieci przedszkolnych, kościół pomocniczy (kaplica), stare przedszkole (obecnie cukiernia) oraz świetlica środowiskowa. W świetlicy znajduje się siedziba Koła Gospodyń. Koło to organizuje spotkania środowiskowe. Świetlica pełni także cyklicznie rolę ośrodka, który organizuje czas wolny dzieci i młodzieży.
4.Infrastruktura Techniczna
•Zaopatrzenie w wodę
Brak zbiorowego zaopatrzenia w wodę. Mieszkańcy korzystają z przydomowych studni.
•Kanalizacja i oczyszczanie ścieków
Na terenie wsi brak jest zbiorowego systemu kanalizacji i oczyszczania ścieków.
•Energetyka
Pławna jest obsługiwana przez TAURON Oddział w Tarnowie.
•Zaopatrzenie w gaz
Pławna obsługiwana jest przez Karpacką Spółką Obrotu Gazem oddział w Tarnowie.
•Komunikacja
Miejscowość posiada dobry dojazd do Tarnowa i Nowego Sącza. Na terenie miejscowości znajduje się przystanek PKP oraz 3 przystanki autobusowe. Przez miejscowość przebiega 1 droga Wojewódzka oraz drogi gminne.
5.Infrastruktura Gospodarcza
Na terenie miejscowości działa firma usługowa ślusarsko - spawalnicza „API”, warsztat samochodowy, cukiernia oraz sklep spożywczo- przemysłowy.
6.Turystyka
Przez Pławną przepływa rzeka Biała, która wpisuje się w piękny krajobraz. Można nad nią miło spędzić czas pluskając się i opalając oraz łowiąc ryby.
„Schron Diable Boisko”
Warto też zwrócić uwagę na jaskinię „Schron Diable Boisko”, na północnym zboczu wschodniego ramienia wzgórza Styrki (425 m n.p.m.), w niewielkiej grupie wychodni piaskowcowych zwanej Diablim Boiskiem. Schron tworzy rodzaj mostu skalnego o wysokości do 4,5 m, ogólnej długości 11 m i niewielkiej deniwelacji. Prawie w całości oświetlone jest światłem dziennym, a wewnątrz przygotowane jest miejsce pod ognisko.
Diable Boisko jest fantazyjną skałą położoną w Pławnej. Dojść do skały można najłatwiej odejściem od Szlaku Niepodległości im. J. I. Paderewskiego - niebieskiego w okolicy Zagórza (Kąśna Dolna). Skała ta uzyskała status pomnika przyrody uchwałą Rady Miejskiej w Ciężkowicach w roku 2004. Jak mówi legenda, skała ta to wrota do diabelskiej siedziby, gdzie diabły wypoczywały i oddawały się niecnym rozrywkom. Powyżej skały mała polanka pokryta piaskiem - to miejsce ich gier i zabaw. W Pławnej obejrzeć można kaplicę fundowaną w 1900 r. przez Franciszka Ksawerego Fiericha, profesora prawa na UJ, właściciela dóbr w Pławnej. Budyneczek ma charakter neogotycki i jest murowany, na planie prostokąta. Wewnątrz znajduje się ołtarzyk z obrazem św. Franciszka Ksawerego. Przy drodze do Bruśnika, na drzewie zawieszona jest kapliczka szafkowa (z 1840 r.) z pięknymi, ludowymi rzeźbami Chrystusa Ukrzyżowanego, Matki Boskiej Bolesnej i św. Jana Ewangelisty. W latach 80 XX wieku niedaleko szkoły powstała kaplica, która jest miejscem kultu. Wewnątrz znajduje się figura Matki Boskiej Fatimskiej. Pławna jest punktem wyjściowym udających się w najciekawszą partię Pogórza między Dunajcem a Białą. Na przystanku kolejowym ma początek żółty szlak turystyczny, prowadzący do Bruśnika (ok. 1 h), a dalej można dojść do rezerwatu przyrody na Bukowcu.
Autor: Wojciech Pater, współpraca Kinga Synowiec, Eliza Maciaszek, Niepubliczne Gimnazjum w Pławnej, klasa I, koordynator: Karolina Huza
Fot.: Karolina Huza, zdjęcia zaczerpnięte ze szkolnej strony internetowej.