Baner

Inne

Mali Jastrzębianie

    Jest to dziecięcy zespół folklorystyczny, działający od 16 października 2006 roku przy Domu Kultury w Jastrzębi. Jego pierwszym choreografem była pani Magdalena Witkowska, trzy lata temu funkcję choreografa przejął pan Janusz Cierlik. W zespole, tańca uczą się dzieci w wieku od 7 -19 lat. Premierowe pokazy tańców pogórzańskich odbyły się podczas spotkania z kapelą „Pogórzanie", potem grupa wystąpiła na "Jastrzębskim Kolędowaniu" oraz z okazji dnia babci i dziadka w styczniu 2007 roku. Kierownikiem zespołu jest pan Stanisław Deś, który czuwa także nad stroną muzyczną zespołu. Dzięki  współpracy z kapelą „Pogórzanie" łatwiej jest dzieciom zrozumieć lokalną gwarę i obyczaje, będące gwarantem przekazu bogatej tradycji naszego regionu. Zespół prezentuje autentyczny folklor Pogórza Ciężkowickiego, jego tańce, pieśni, przyśpiewki oraz zabawy tworzą niepowtarzalne i niezapomniane widowisko dla każdej publiczności.

    Zespół od początku swojej działalności odnosi liczne sukcesy, jest zapraszany na różnego rodzaju imprezy, zarówno krajowe, jak i zagraniczne takie jak:
- Zespół kilkakrotnie zdobył wyróżnienie w konkursie regionu Krakowskiego "Krakowiaczek", które było dla zespołu także przepustką  do Festiwalu Dziecięcych Zespołów Folklorystycznych w Rabce Zdroju, gdzie jury również wyróżniło „Małych Jastrzębian".
- „Święto Dzieci Gór",  na które co roku zapraszanych jest tylko kilka zespołów z całego kraju było dla „Małych Jastrzębian” wielkim wyróżnieniem,  gdyż podczas dziesięciodniowego pobytu w Nowym Sączu  zespół zaprzyjaźnił się z zespołem z  Indonezji, który zapoznał ich ze swoimi tańcami i obyczajami.
- „Mali Jastrzębianie” byli uczestnikami „Balkan Folk Forest" w Bułgarii, gdzie odbył się przegląd zespołów tanecznych.
- Zespół brał udział także w „XXIX Małopolskim Przeglądzie Grup Kolędniczych " w Lipnicy Murowanej.
- Zespół został wyróżniony za ciekawą prezentację tańców beskidzkich na przeglądzie zespołów folklorystycznych „Zagłębie i Sąsiedzi".
- „Złoty Gryf" w Dębicy,  gdzie zespół dwa razy z rzędu został dostrzeżony przez komisje. Za pierwszym razem dostał wyróżnienie, a w tym roku zdobył 3 miejsce.


 Autor: Dawid Kwiek, Zespół Szkół Publicznych w Jastrzębi, koordynator: Seweryn Baran

Warto zobaczyć

 

J13
marketingserwis.pl